Limaj: Provokimet e Serbisë duhet të marrin përgjigjen e duhur

Kreu i NISMA’s, Fatmir Limaj, ka reaguar pasi disa ushtarë të Serbisë kanë kaluar kufirin dhe janë futur në territor të Republikës së Kosovës.

Ish-komandanti i UÇK’së, ka thënë se banorët e asaj pjese s’do të jenë asnjëherë vet dhe se insititucionet e Kosovës duhet t’iu ofrojnë qytetarëve siguri.

Limaj ka thënë se veprime të tilla të forcave serbe duhet të marrin përgjigjen e duhur nga institucionet e sigurisë në Kosovë dhe nga KFOR-i.

Reagimi i plotë i Limajt:

Qytetarët tanë në Karaçevë dhe kudo tjetër nuk do të jenë asnjëherë vet.
Institucionet e Kosovës do të ofrojnë siguri për githë në çdo pjesë të vendit.
Provokimet e herë pas hershmë të forcave ushtarake serbe në fshatrat e brezit kufitar brenda territorit të Kosovës duhet të marrin përgjigjen e duhur nga ana e institucioneve tona të sigurisë dhe KFOR-it.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).