Lenjani: Do t`i kundërshtojmë fuqishëm tabelat sepse i mundësojnë Serbisë legalizimin e rrugës në territor të Kosovës

Gjilan – Selver Lenjani kryetar i bashkësisë lokale në fshatin Karaqevë e Poshtme Komuna e Kamenicës thotë se KFOR-i ka vendosur sërish tabela tek vendi i quajtur “Te Kanikut”, në brendësi të fshatit Novosellë dhe tabela tjetër në të dalur të fshatit Novosellë.

“E kundërshtojmë fuqimisht vendosjen e këtyre tabelave megjithëse është territor i joni me gjithë dokumentacionin e kemi është tokë e jona dhe takimin që e kemi pasur si bashkësi lokale me pjesëtarët e KFOR-it të kampit “Bondstell”, atje vendoset që rruga të hapet e reja në krye të Roganes ka Lagjja e Behoviqe, kah lagjja e Selishtëve për të hy në mesin e dy Karaqevavë për 12 deri 13 kilometra zgjatet rruga për të hy në shtëpitë e tyre” shprehet Lenjani.

Lenjani tha se këto tabela fuqimisht i kanë kundërshtuar sepse ja mundëson Serbisë legalizimin e kësaj rruge dhe përndryshe këtë duhet ta mbrojmë me çdo kusht se është tokë e jona në rezolutën 1244 në marrëveshjen tekniko ushtarake, që i ka falsifikuar hartat e Kosovës se gjoja ato janë territor i Serbisë dhe kërkoj prej institucioneve pse nuk merret me çështjen e Karaqevës dhe t`i jepet urdhëresë Policisë së Kosovës që të hy në rrugën e asfaltuar u shpreh Lenjani./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).