Lëngun e mjedrës e konsumoni në mëngjes dhe në mbrëmje

Temperatura e rritur e trupit nuk është sëmundje, por simptomë e një sëmundje. Më së shpeshti vjen si shenjë në disa infeksione, grip, meningjit, sëmundje të mushkërive, tuberkulozë, e në disa raste edhe shenjë e sëmundjeve malinje. Temperatura e lartë hiqet me disa mënyra natyrale.

MASAZHI

Masazhi me ujë të vakët është zgjedhje më e mirë se sa ajo me ujë të ftohtë dhe alkool. Heqja e temperaturës me alkool nuk është më efikase se me ujë, e te fëmijët mund të shkaktojë rritim.

LËNGJET

Shkaku i temperaturës së lartë, trupi humb lëngjet, por edhe vitamina dhe minerale me vlerë. Prandaj duhet shtuar marrjen e çajrave dhe pijeve tjera të ngrohta me shumë pemë.

RECETA INDIANE

Për uljen e temperaturës trupore indianët përgatisin pijen e thartë dhe pikante nga specat e kuq pikantë dhe portokalli. Specin e bluar e tretni në ujë të ngrohtë, shtoni sheqer dhe lëngun e portokallit.

LËNGU I NGROHTË

Lëngu nga mjedra po ashtu ul temperaturën dhe ia kthen trupit energjinë dhe forcën. Në pak ujë zieni mjedrat, e pijen e ngrohtë ta konsumoni në mëngjes dhe në mbrëmje.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).