Mobi Casa

Lëngu që ju ndihmon të bëni gjumë të mirë

/ 2 minuta lexim

A keni vështirësi për të fjetur dhe zgjoheni në mes të natës?Problemet me gjumin rrisin rrezikun për sëmundjet kronike, ashtu si edhe tensionin e lartë të gjakut, sënundjet e zemrës dhe infarktin.

Në fakt, lajmi i mirë është se ekziston një pije që ju ndihmon të flini si foshnje.

Përbërësit:1 lugë gjelle vaj kokosi¼ lugë çaji të mjaltit të papërpunuar1/8 lugë çaji kripë deti

Si ta përgatisni dhe përdorni këtë pije?

Opsioni i parë

Përzieni mjaltin dhe vajin e kokosit në një enë dhe shtoni edhe kripën. Përzieni mirë, konsumoni një lugë gjelle nga kjo përzierje dhe më pas konsumojeni një gotë ujë.

Opsioni i dytë

Konsumojeni vajin e kokosit dhe mjaltin ndarazi dhe më pas konsumojeni edhe një gotë ujë.

Mobi Casa

Më pas mund të shtoni kripën e detit në një filxhan të vogël uji dhe ta konsumoni atë.

Pse ndihmon kjo përzierje?

Vaji i kokosit është i pasur me yndyrna të shëndetshme që furnizojnë trupin tuaj me energji gjatë natës.

Konsumimi i kësaj përzierje para se të shkoni në gjumë parandalon zgjimin nga uria.

Gjithashtu parandalon rritjen e niveleve të sheqerit në gjak, të cilat shpesh janë shkaktar për çrregullimet e gjumit.

Mjalti përmirëson cilësinë e gjumit tuaj.

Kripa ka aftësinë për të ulur nivelin e hormoneve të stresit.

Poashtu stimulon prodhimin e energjisë që trupi ka nevojë gjatë natës.