Lëngu për jetëgjatësi

Lëngu nga karotat, mollët, limoni dhe xhenxhefili konsiderohet të jetë lëngu i jetëgjatësisë

PSE?

Karota përmirëson shikimin, ka efekt kundër kancerit, lëkurën e bën më të shëndetshme dhe më të re. Është e mirë për zemër, pastron trupin dhe është e mirë për shëndetin e dhëmbëve dhe të mishit të dhëmbëve.

Mollët forcojnë sistemin imun, ndihmojnë në humbjen në peshë, stimulojnë punën e veshkave, mëlçisë, mbrojnë nga sëmundjet e gojës, stimulojnë tretjen, mbrojnë zemrën dhe luftojnë stresin, si dhe ndikojnë mirë te pagjumësia dhe lodhja. Limoni pastron mëlçinë dhe stimulon punën e saj, është antioksidues natyral, parandalon gripin, ftohjen dhe shumë lloje të infeksioneve, ndihmon tretjen, normalizon punën e zorrëve, ndihmon në uljen e shtypjes së lartë të gjakut dhe rrit nivelin e kolesterolit të mirë.

Xhenxhefili zbut dhimbjet e lukthit dhe fryrjet, zbut kollën dhe lehtëson pezmatimet në fyt, mundimet në mëngjes, ndihmon te artriti, parandalon ngërçet dhe ndikon si parandalues në shfaqjen e droçkave.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).