Lëngu magjik që kthen forcën dhe rininë

Shumë njerëz vuajnë nga dhimbjet në shpinë, gjunjë, këmbë e nyja, sidomos ata ë të moshuar. Por, nuk kursehet as popullata më e re. Dhimbjen më shumë e përjetojnë ata që gjithë ditën qëndrojnë ulur apo bëjnë një jetë aspak aktive. Duhet ta dini se ekzistojnë shumë shkaqe që çojnë në dhimbjet e tilla.

Mirëpo, ekziston një lëng kundër inflamacioneve, i cili ju ndihmon t’i pakësoni dhimbjet në shpinë. Është i thjeshtë për t’u përgatitur Përbërësit: 1 portokall, 2 gota ananas, 2 kërcej selino, 2 dardha, 1 limon, 1 cm rrënjë xhenxhefili, 2 cm rrënjë kurkume, piper i zi, gjysmë lugë vaj kokosi.

Së pari qëroni limonin, portokallin, xhenxhefilin dhe kurkumën. Më pas, copëtoni ananasin dhe dardhët. Gjithçka vendosni në bl?nd?r dhe përzieni derisa të fitoni një masë homogjene.

Lëngun e pini përnjëherë ose gjatë ditës, e ruani në frigorifer.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).