UBT

Lëngu magjik për bark të rrafshët

/ 2 minuta lexim

Ky lëng është më ndryshe se të tjerat. E ka menduar mjeku Oz, dhe thekson se është aleat i shkëlqyeshëm në luftën kundër kilogramëve shtesë.

Pra, nëse planifikoni pushimin vjetor dhe të jeni në formë të hatashme, përgatitjani vetes këtë lëng, i cili shkrin shtresat dhjamore. Mjeku i njohur Oz thekson rëndësinë e çajit të gjelbër, sidomos në pastrimin e organizmit dhe në vitalitet.

Pikërisht për këtë arsye çaji i gjelbër është edhe baza e këtij lëngu, i cili i largon yndyrën.

PËRBËRËSIT

1 litër ujë
5 qese çaj të gjelbër
1 portokall

Uji Dea

Pak mentë të freskët.

PËRGATITJA

Përgatitja e lëngut është e thjeshtë dhe nuk ju mundon fare, zihet sikurse një çaj i zakonshëm. Në një litër ujë shtoni pesë qeset me çaj të gjelbër dhe i lini në ujë për tre minuta, deri të ftohen.

Sipas dëshirës mund të shtoni portokallin e prerë në rriska, duke hequr pjesën e bardhë që gjendet në lëvore. Në një kavanoz me kapak e ruani lëngun, sipas dëshirës mund të shtoni mjaltë. E lini të qëndrojë ashtu gjatë natës në mënyrë që të gjithë përbërësit të bashkohen. Të nesërmen pini së paku gjysmën e litrës me çaj.