Lëngu i boronicave mund të “kurojë” këtë lloj kanceri

Lëngu i boronicave të kuqe është përdorur ndër vite si një kurë natyrale kundër infeksioneve të traktit urinar (sidomos tek gratë që janë më të pritura për t’u prekur).

Ky frut i vogël në dukje, është në të vërtetë një minierë antioksidantësh, mineralesh e vitaminash që parandalon e kuron shumë herë më shumë probleme shëndetësore sesa infeksionet urinare.

Më poshtë Living do të listojë të gjitha arsyet përse femrat nuk duhet ta ndajnë nga regjimi i tyre lëngun e boronicave të kuqe.

Ul rrezikun e kancerit të gjirit

Lëngu i boronicave është një burim i mirë i vitaminës C! 240 ml nga ky lëng siguron rreth 24 miligramë vitaminë C (35% e dozës ditore). Studimet kanë treguar se gratë që përmbushin të gjithë nevojët e organizmit për vitaminë C, janë shumë herë më pak të rrezikuara të zhvillojnë kancer gjiri.

Shëndeti i zemrës

Sëmundjet kardiovaskulare janë një ndër shkaqet kryesore të vdekjeve për gratë gjithashtu (sepse deri më tani është besuar se burrat janë më të rrezikuar) ! Sasia e lartë e vitaminës C, e cila është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm mund të ndihmojnë në shëndetin e përgjithshëm të zemrës.

Pre-eklampsia është një gjendje shëndetësore e lidhur me sasinë e lartë të proteinave në urinën e grave shtatzënë dhe tensionin e lartë. Nëse ky problem shëndetësor nuk mbahen nën kontroll mund të çojë në lindje të parakohshme. University of Maryland Medical Center ka dalë në përfundimin se vitamina C është tejet efektive në kurimin e këtij problemi. Suplementet me vitaminë E gjithashtu mund të ndihmojnë.

Ju mbron kundër ulcerës

Bakteri Helicobacter pylori or (H. pylori) është një nga shkaqet e zakonshme të ulcerës peptike. Sipas Mayo Clinic, më shumë se 50% e njerëzve në botë janë të infektuar nga ky bakter. Mjekët ju sugjerojnë ta ‘mbroni’veten duke pirë lëng boronice të kuqe.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).