Mobi Casa

Lëngjet e pemëve që rritin nivelet e sheqerit në gjak dhe çojnë në shtim të peshës

/ 2 minuta lexim

Edhe pse lëngjet e pemëve mund të jenë një opsion i shëndetshëm, disa janë fajtorët e fshehtë për rritjen e sheqerit në gjak dhe shtimit të peshës.

Të gjithë i pinim duke menduar se po i bënim mirë trupit tonë, por disa prej tyre mund të grumbullojnë shumë kalori dhe të rritin nivelet e sheqerit në gjak.

Në fakt, duhet ta përjashtoni nga rutina juaj e përditshme një lloj lëngu frutash për të shmangur ngritjet e fshehura të sheqerit, por edhe për të mbajtur një bel të hollë.

Jesse Feder, trajner personal dhe dietolog i regjistruar, ka treguar për She Finds se cilin lëng frutash duhet ta hiqni nga dieta juaj, sepse ndikon negativisht në peshën tuaj dhe rrit nivelin e sheqerit në gjak.

Mobi Casa

Ai ka thënë se të gjitha llojet e lëngjeve me aromë artificiale (të njohura se janë përplot sheqer) duhet të shmangen, në mënyrë që t’i shërbejmë shëndetin tonë të përgjithshëm.

Në botën shumëngjyrëshe të lëngjeve të frutave, ekziston një shumëllojshmëri e madhe që tundon shijen tonë. Nga portokalli dhe molla klasike deri te përzierjet ekzotike, këto pije shpesh ofrojnë një mënyrë të përshtatshme për të marrë një dozë vitaminash dhe pije freskuese.

Megjithatë, jo të gjitha lëngjet krijohen të barabarta. Disa prej tyre – të mbushura me sheqerna të shtuara dhe me mungesë fibrash – mund të rritin nivelet e sheqerit në gjak dhe potencialisht të çojnë në shtim të peshës me kalimin e kohës.

Feder thekson se lëngjet e tilla janë plot me ngjyra artificiale, përbërës, sheqer dhe kalori. /Telegrafi/