Lëng natyral kundër aromës së keqe të gojës

Aromë e keqe mund të shkaktohet nga produkte të ndryshme ushqimore, prishja e dhëmbëve ose higjiena jo e mirë.

Por për fat të mirë natyra është një mik i madh i shëndetit, kështu që ju mund të eliminoni këtë problem me disa gllënjka të këtij lëngu të shëndetshme dhe natyral.

Një nga erërat më të njohura – kanella përmban vajra esenciale që eliminojnë bakteret në fyt, përgjegjës për shkaktimin e frymëmarrjes së keqe.

Acidi i limonit neutralizon pjesën tjetër të ushqimit, dhe spinaqi dhe majdanozi vrasin bakteret në sistemin e tretjes./living.al

Përzierja e këtyre përbërësve dhe disa pika mjaltë do t’ju shpëtojnë nga fryma e keq kur keni më shumë nevojë për të përbërësit:

1 limon

½ lugë gjelle kanelle

1 ½ lugë gjelle mjaltë

2 lugë spinaq

10 degë majdanozi

50 ml ujë të ngrohtë

Lani spinaqin dhe majdanozin, vendosni në një blender dhe shtoni pak lëng limoni dhe ujë të ngrohtë. Përzieni mirë të gjithë përbërësit dhe shtoni kanellë dhe mjaltë në fund.

Ju mund ta mbani këtë lëng në frigorifer dhe konsumojeni atë në mëngjes para ngrënies tuaj.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).