UBT

Lekaj: Deklarata e Escobarit është goditja më e rëndë që ka marrë Kosova për shkak të Albin Kurtit dhe kundërshtimit të tij ndaj ShBA

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

Deputeti nga Aleanca për Ardhërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka reaguar pas deklaratës së, Gabriel Escobar, ku tha se Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuar për faktin se qeveria e Kosovës nuk po i trajton si partner dhe nuk po punojnë për sigurinë rajonale.Lekaj në një prononcim për Gazeta Blic, tha se deklarata e Escobarit është goditja më e rëndë që ka marrë Kosova për shkak të Albin Kurtit dhe kundërshtimit të tij ndaj SHBA-së.Deputeti gjithashtu thotë se Kurti para ShBA, është paraqitur si autokratët e tjerë anti-amerikanë, duke e rrezikuar pozicionin e Kosovës.

Lekaj: Deklarata e Escobarit është goditja më e rëndë që ka marrë Kosova për shkak të Albin Kurtit dhe kundërshtimit të tij ndaj ShBADeputeti nga Alenaca për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka reaguar pas deklaratës së, Gabriel Escobar, ku tha se Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuar për faktin se qeveria e Kosovës nuk po i trajton si partner dhe nuk po punojnë për sigurinë rajonale.Lekaj tha se deklarata e Escobarit është goditja më e rëndë që ka marrë Kosova për shkak të Albin Kurtit dhe kundërshtimit të tij ndaj Shba.

Fundamenti

Deputeti gjithashtu thotë se Kurti para ShBA, është paraqitur si autokratët e tjerë anti-amerikanë, duke e rrezikuar pozicionin e Kosovës.

“Deklarata e Escobarit është goditja më e rëndë që ka marrë Kosova për shkak të Albin Kurtit dhe kundërshtimit të tij ndaj Shteteve të Bashkuara. Albin Kurti është paraqitur ndaj Shteteve të Bashkuara si autokratët e tjerë anti-amerikanë, duke rrezikuar pozicionin e Kosovës si aleat i përhershëm dhe i sigurtë i SHBA-ve. Nuk është çështja se sa do të shqetësohet kryeministri apo qeveria e tij. Çështja është se çfarë do të ndodhë pas kësaj me shtetin e Kosovës”, tha Lekaj.