Lefter Koxhaj – komandant Teli

Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Më datën 8 Gusht të vitit 2001 –
Lefter Koxhaj – Komandant Teli , u vra në tradhti !
Lefter Koxhaj kishte ardhur nga nëna Shqipëri –
Për t’ luftuar për shqiptarët në Maqedoni !

Atë natë që është vrarë Lefteri – tregon bashkëshortja Rabia :
“ Duke qëndruar në mes tyre , me dy fëmijët flija !
Djali , i cili dy vite nuk i kishte mbushë hala –
Llahtariste në gjumë , duke thirrur :”O , Ba…Ba…!”

Ngrihem si e çmendur , për ta përçarë tmerrin –
Pasi edhe vet isha në ëndërr duke biseduar me Lefterin !
Të dy fëmijët e përgjumur në gjoks i shtrëngoja
Dhe mundohesha në çdo mënyrë nga frika t’i qetësoja !

U ngritën mëma ime, babai , vëllai dhe mbarë familja
Dhe erdhën në dhomën time , ku po flinim unë dhe fëmija !…
Qysh kur Lefteri u nis për n’ Kosovë , n’ luftë me mbërri –
Unë me fëmijët rrija në shtëpinë e prindërve të mi !…”

Tregon përmes lotëve , që s’ mund ta shuaj mallëngjimin –
Se si djali , prej asaj dite e humbi dëgjimin !
Po edhe të folurit , djalit iu kishte cunguar ,
Që në ato ditë të shenjta , porsa e kish filluar !

Nëpër shumë doktor , me djalin , nëna e vet ka shkuar –
Edhe nuk e di , e mjera , ku nuk e ka vizituar ?!
Mjekët i thoshin nga rezultatet e kontrollorit :
“ Do t’i vijë përsëri dëgjimi , po edhe të folurit !…

E ka pasur nga të tremburit e tmerrshëm në gjumë
Dhe kjo dukuri mund do t’i zgjas më shumë !”
Ndoshta kjo është tema për të cilën flasim kot
Edhe ne , njerëzit e thjeshtë nuk e shpjegojmë dot ?!

Po si është e mundur që të mos zgjas më shumë ,
Që në orën kur komandant Teli , iu vritet në gjumë –
Djali i tij , zgjohet me britma e llahtarë me trishtimin
Dhe e humbë vetëdijen , të folurit dhe dëgjimin !…

Ndërkohë kjo familje që përjetoi tmerrin –
Njëkohësisht bashkëshortja bisedonte n’ ëndërr me Lefterin ,
I cili duke vjellë i thoshte :” Nuk kam gjë , moj zonjë ,
Mua më hodhën një ilaç , por do më kalojë “!

Për shkencë bënin pyetje kudo burri – burrit :
“ A ka mundur ta shpjegojë këtë mister të trurit ?”
Pas 24 orësh , familja e Lefter Koxhajt –
Njoftohet ç’ kishin parë ëndërr i biri dhe bashkëshortja !

Lefter Koxhaj , i biri i Lutfiut dhe Alies –
Adhurues i luftës , paqes dhe liries !…
Ka lindur në fshatin Nishovë të Skraparit –
Shëmbëlltyrë ndër trima luftëtarë t’ shqiptarit !

Pasi kreu shkollën fillore dhe të mesmen n’ Poliçan –
Pat punuar n’ kooperativë – shëmbëlltyrë për çdo dyqan !
Me ndërrimin e sistemit shoqëror dhe hapjen e kufirit me Greqinë –
Shkoi refugjat ekonomik bashkë me shoqen e jetës , Rabinë !

Duke punuar n’ Kretë , n’ Athinë e n’ Selanik –
Kryente punët mirë e mbarë si ndonjë kreshnik !
Luftën e Kosovës e përjetoi nga Greqia –
Duke i ndjekur lajmet më shumë nga agjencia !…

Natën e Vitit t’ Ri , duke e pritë Vitin 2000 –
U kthye ta festonte pranë prindërve të tij !
Po në muajin Mars , o, të vitit 2000 –
Në Luginë t’ Preshevës , lufta kish shpërthye !

Dhimbje n’ shpirt e n’ zemër kishte për atë trevë –
Dhe një muaj më vonë , ai , u nis për Preshevë !
“ Grua , ndoshta edhe nuk do t’ kthehem ma –
Por , amanet fëmijët , unë , ty po t’i la !…

Djalit , me m’i thirr në emrin tim gjithmonë –
Pavarësisht se ai ka emrin e vërtetë Letjon !
Të ma rritësh Rexhinën dhe Letjonin , për herë –
Ashtu si kam dashur e t’ jam shprehur shumë herë !

Unë po shkoj në luftë , po mos m’ thuaj asnjë fjalë !
Kam vendosë atdheut jetën me ia falë !
Amanet , moj grua , çikën me gjithë djalë –
Me m’i ruajt si nënë malësore , faqebardhë me dalë !”

I kujton Rabieja çdo ditë fjalët e burrit t’ vet
Edhe lotët nuk i reshtin për asnjë moment !
Vazhdon dhimbje e madhe , aq sa nuk ka ma –
Rabieja mbet pa burrë e fëmijët pa baba !

Lefteri , pasi mbërriti n’ Kosovë , i dha Zotit Besë –
Bëri ç’ është e mundur t’ lidhej me pjesëtarët e UÇPMB –së !
Por , ata me t’ cilët u njoh n’ Gjilan kur ka hy –
E drejtuan në lidhje me atë që po përgatitej në Maqedoni !

Hynte e delte n’ Kumanovë dhe grumbullonte shokë –
Duke bashkëpunuar me t’ gjithë burrat mbi këtë tokë !
Që përgatiteshin për të fituar të drejta dhe liri –
Për të gjithë shqiptarët në Maqedoni !

Kur shpërtheu lufta e atjeshme shqiptare ,
Nga ata që formuan Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare –
Për UÇK të shqiptarëve në Maqedoni ,
Lefteri kishte krijuar njësitin e vet me ushtri !

Fillimisht në Sllupçan kishte krijuar njësitin e luftës –
Në përbërje t’ cilit kishte Pajtim Rocin nga Hasi i Krumës !
Edhe Ndriçim Koxhën prej Gizavezhdit të Librazhdit –
Që s’ iu gjendeshin shokët prej Rugovës , as Hasit !…

Ku nuk u dëgjua pushka e Lefterit dhe shokëve të tij –
Anë e mbanë trojeve shqiptare në Maqedoni ?!
Prej Sllupçani , n’ betejë t’ Mateqit dhe n’ fshatra t’ malësisë ,
Në tërë Karadakun e mekanizuar e t’ blinduar të ushtrisë së Maqedonisë ?!

Ushtria maqedonase , jo vetëm që u step –
Nga kundërsulmi i trimave shqiptarë cep me cep !
Por, ajo u detyrua të lërë me vrap fushën e betejës –
Pasi iu asgjësuan 16 tanke e autoblinda t’ ndjekjes !

Asaj iu shkatërruan shumë mjete luftarake ,
27 automjete të ndryshme ushtarake !…
Me dhjetëra luftëtarë i mbetën të vrarë
Dhe iu kapën robër gati 200 ushtarë !…

Të tjerët ikën nga sytë , këmbët , morën fushën , malin –
Nuk pat trup , as s’ pat komandë që mundej t’i ndalin !
Në krye të sulmit ishte komandanti i njësitit luftarak –
Të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës , Lefter Koxhaj si bajrak !

Duke sulmuar n’ ballë t’ njësitit me top dore në dorë ,
Duke i zhdukë ushtarët e armikut dhe duke i bërë horë !…
Të nesërmen e asaj beteje , ministri i mbrojtjes së Maqedonisë –
Doli n’ foltore t’ Parlamentit maqedonas dhe deklaroi para ushtrisë :

“ Ushtria Çlirimtare e Kosovës , që i lufton lirisë –
Ishte më e fortë se ushtria e shtetit të Maqedonisë !”
Kjo deklaratë e dhënë në media , n’ mbarë Maqedoninë –
Ia nxiti edhe më shumë guximin edhe fantazinë !

Komandant Teli u nis për n’ Shkup me qëllim të ndritshëm –
Për veprime luftarake të një karakteri më të rrezikshëm !
Më 2001 , natën e 7 Gushtit –
Teli u fut ilegalisht n’ qytetin e Shkupit !

S’ bashku me Pajtimin dhe Ndriçimin shtatë gjatë
Dhe dy vëllezërit e familjes , ku u strehua atë natë !
Në qytet të Shkupit – në lagjen Gazi Babë –
Që ta presin dritën n’ agimin e bardhë !…

E organizuan ruajtjen me pjesëtarët e familjes –
Që t’ mos bien viktima nga tradhtarët e hiles !
Dhe ranë për t’ pushuar n’ gjumë burri me burrë ,
Por , nga gjumi i vdekjes nuk u ngritën kurrë !

Bashkëluftëtari i Lefterit , ishte habitë shumë :
“ Si është e mundur komandant Lefteri , të jetë kapur n’ gjumë ?!”
Kështu pyeste bashkëluftëtari Ilir Halimi nga Elbasani –
N’ veshin e komandant Lefterit , nga larg po dëgjohej zani !

Edhe n’ gjumë të thellë të natës , nga podrumet e shtëpive –
Me veshët e tij të mprehur – dëgjonte përtypjet e bagëtive !
Më shumë se njëqind metra ishte larg rrethoje
Dhe menjëherë ngrihej edhe thërriste : Roje !

Mos vallë, duhet t’i besojmë ëndrrës së gjumësisë –
Që kish parë bashkëshortja e Lefterit , natën e tragjedisë ?!
U mbush vaj e gjëmë në të katër anë –
U vranë vetëm ata që kishin ardhur nga atdheu amë !

Armiku gjakatarë , bëri zullum shumë –
Masakër të plotë , në befasi , në pabesi , në gjumë !…
Populli një fjalë t’ urtë e flet n’ këtë dynje –
Kot nuk thonë se :”Uji fle , kurse hasmi kurrë nuk fle !”

Nami që kish marrë dheun për cilësitë luftarake ,
Të pashoqe të komandant Telit , ishin për merake !
Qenë bërë objekt vëmendje për shërbimet sekrete –
Për ato vendore dhe për të tjera vend shkrete !

Duhet ndjekur hap pas hapi , që gjurmët t’ mos humbin !
Pas shumë muajsh , qeveria maqedonase e urdhëroi Shkupin –
Për komandant Telin , e lejoi marrjen e trupit ,
Nga morgu i spitalit dhe nuk i la marre Shkupit !

Ndoshta nuk u besohej që Teli ishte në mort –
Prandaj dhe e mbanin të zaptuar në morg !
N’ daç ta mbajnë në morg , n’ daç ta mbajnë në furrë –
Trimat e atdheut nuk do t’ vdesin kurrë !

“Në mënyrë mizore , tradhtisht kur bëjnë vrasje ,
Policia kriminale sllavo – maqedonase ,
Tregon vlerat dhe rrezikun prej themeli –
Që për ta po i paraqiste , ai komandant Teli “!

Gjilan, më 08.08.2019.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).