LDK – VV problem me ndarje të ministrive, partia e Isa Mustafës kërkon të zgjedhë bllok

Çështja e ministrive si duket po ju sjell problem për arritje të koalicionit LDK-së e Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Gazeta Express.

Në parim dy partitë kishin vendosur që ndarja e ministrive të bëhet përmes parimit proporcional, një ministri e zgjedh njëra parti, pastaj tjera e zgjedh një ministri tjetër, mëson Gazeta Express.

Situata ka ndryshuar sot pas takimit që pati kryesia e LDK-së. Tashmë partia e Isa Mustafës, raportohet se është duke kërkuar që të shkelë këtë princip që njëra palë e zgjedhë njërën ministri pastaj tjetra.

LDK ka kërkuar që zgjedhja e ministrive të bëhet në mënyrë bllok.

Kujtojmë që tashmë takimi në nivel të liderëve LDK-VV momentalisht nuk po mbahet pasi që dy partitë thanë se do të shkojnë në pauzë./GazetaExpress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).