LDK-ja insiston në respektimin e marrëveshjes së koalicionit

Lidhja Demokratike e Kosovës vazhdon të mbrojë parimet e marrëveshjes për koalicion, me gjithë deklaratat e zyrtarëve të PDK-së se lideri i kësaj partie, Hashim Thaçi, dëshiron të zgjidhet përmes votës popullore, e jo në Kuvend.

Dy figurat kryesore të PDK-së, Hashim Thaçi e Kadri Veseli, kanë thënë se favorizojnë zgjedhjen e presidentit me votë të drejtpërdrejtë.

Por, në LDK vazhdojnë të besojnë në marrëveshjen e firmosur nëntorin e vitit të kaluar, sipas së cilës Hashim Thaçi do të zgjidhet president me votat e deputetëve.

“Gjithë ajo çfarë mund t’u them është se ne kemi një marrëveshje bashkëqeverisëse me PDK-në dhe ne i respektojmë marrëveshjet”, ka thënë anëtari i LDK-së, Bajram Gecaj, njëherësh zëvendësministër i Pushtetit Lokal.

http://koha.net/?id=27&l=58175

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS