Lakra mbron nga viruset

Nutricistët sugjerojnë të konsumojmë lakrën gjatë kësaj periudhe kohore, sepse është e pasur me vitamina C dhe është dëshmuar se mbron nga viruset, transmeton gazeta Kosova Sot.

Pos kësaj, lakra ul rrezikun edhe për t’u prekur nga sulmi në zemër dhe ai në tru, ndihmon te reumatizmi dhe problemet me stomak dhe lëkurë.

Dhimbjet në gjunjë, shpinë ose kraharor mund të pakësohen nëse vendosni fletën e lakrës. Vendin ku ndjeni dhimbje e mbani gjithë natën me fletë të lakrës, apo për efekt më të fortë fletën e lakrës ta ndërroni tri herë në ditë. Mirë ndikon edhe në nyjat e pezmatuara dhe të ënjtura.

Po ashtu, edhe lëngu i lakrës ndikon pozitivisht, ndihmon në shërimin e mukozës së lukthit. Këtë e dëshmon edhe studimi ku pacientët kishin konsumuar nga një litër lëng të lakrës në ditë, që kishte ndikuar me pakësimin e dhimbjeve në stomak apo vjen deri te ndalimi i tërësishëm i dhimbjeve.

Lakra e ul rrezikun edhe nga kanceri në zorrë të trashë. Pos fibrave, lakra përmban edhe magnez, kalcium, magnan, folate, vitamina A, B1, B2 dhe B6, kalium, aminoacidet omega-3

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).