Lakra i zgjidh problemet shëndetësore

Lakra është një ushqim vërtet dimëror, të cilin mund ta konsumojmë në mënyra të ndryshme. Mund ta ziejmë, pjekim apo ta konsumojmë përmes sallatës. Është e pasur me vitamina C, si dhe me vitaminat A, B1, B2, P dhe K. Të gjithë këta vitamina e bëjnë ushqim me shumë të mira.

SËMUNDJET E ZORRËS

Një ose dy gota lëng të freskët nga lakra, çdo ditë midis shujtave, mund të ndihmojnë te diarreja apo infeksioni i zorrëve.

KOLLA

Shurupi nga lakra e kuqe qetëson kollën.

I THATI NË LUKTH

Tri gota lëng nga lakra e freskët në ditë janë ilaçi më i mirë kundër të thatit në lukth.

PLAGËT

Që moti ushtarët plagët e tyre i kanë mbuluar me fletë të lakrës. Jo është e thjeshtë: zgjidhen gjethet e gjelbra, pastrohen në ujë, e gjethet i vendosni mbi plagë. Mos harroni t’i ngrohni pakëz paraprakisht.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).