Lakra e gjelbër ndihmon në sistemin e tretjes

Nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin tuaj të tretjes, lakra e pasur me fibra është mënyra më e mirë.

Kjo perime jeshile është plot me fibra që janë ‘miqësore’ me zorrët, një lloj karbohidrate që mund të ndahet në zorrë.

Fibra ndihmon në mbajtjen e sistemit të tretjes të shëndetshëm duke shtuar pjesën më të madhe në jashtëqitje dhe promovimin e lëvizjeve të rregullta të zorrëve.

Për më tepër, është e pasur me fibra të tretshme, e cila është treguar se rrit numrin e baktereve të dobishme në zorrë.

Këto baktere kryejnë funksione të rëndësishme si mbrojtja e sistemit imunitar dhe prodhimi i ushqyesve kritikë, siç janë vitaminat K2 dhe B12.

Të ushqehesh me shumë lakër është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta mbajtur sistemin tuaj të tretjes të shëndetshëm.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS