Lajm i mirë për personat që pinë çaj rusi

Çaji më i shëndetshëm për ju është ai që dëshironi ta pini çdo ditë.

Ky përkufizim është më së shumti i shprehur në Perëndim, për ata çaji më i shëndetshëm është çaji i zi.Mbi 90 përqind e çajit të shitur në Perëndim është çaji i zi (ose çaji i kuq, siç njihet në Lindje).

I NGJAJSHËM
KJO ËSHTË ARSYEJA PSE ÇAJIT TË ZI NË KOSOVË I THONË “ÇAJ RUSI”

Megjithatë, çaji i zi është unik dhe dihet se është veçanërisht i dobishëm për qëllime të caktuara shëndetësore.Kështu nëse ju përdorni këtë çaj do të keni të lartë nivelin e energjisë më trupin tuaj, kjo përshkak se ky çaj përmban kafeinë më shumë dhe kjo stimulon metabolizmin, por gjithashtu rrit vigjilencën dhe funksionimin e përgjithshëm të trurit.

Pos kësaj kafeina ulet nga L-teofilina, kjo bënë që niveli i energjisë të jetë i balancuar në tërë trupin. /Gazeta Blic/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).