Lajçak për marrëveshjen Kosovë-Serbi: Ju takon palëve ta përcaktojnë epilogun e dialogut

Emisari Speciaal i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se palëve ju takon ta përcaktojnë marrëveshjen finale e se kjo nuk varet nga ndërmjetësuesit e dialogut.

Këto deklarata ai i bëri para mediave të shtunën në Prishtinë, pas takimit me kryeministrin Albin Kurti.

“Për këtë duhet të vendosin Kosova dhe Serbia.. nuk është se vendosi unë për ju dhe për këtë është dialogu”, ka thënë ai, pasi është pytur nga gazetarët lidhur me marrëveshjen finale për të cilën së fundmi janë shtuar diskutimet se ajo mund të mos përfshijë njohjen reciproke.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS