RCCOLA

Lajçak pas takimit me Kurtin: S’jemi të gëzuar për masat ndaj Kosovës, po përpiqemi të kthehemi te gjendja paraprake pa masa

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, të martën po qëndron në Kosovë, në përpjekje për të ulur tensionet në veri të Kosovës.

Lajçak, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti ka thënë se ka mirëkuptim për të çuar përpara kërkesat e BE-së, por se “ende duhet të vazhdojmë diskutimet për hapa konkretë”.

“Sot pata takime të rëndësishme me presidenten Osmani dhe zotin Kurti. Një takim i gjatë, i sinqertë, i hapur do të thosha shumë i rëndësishëm dhe tani më duhet të zgjedh fjalët e mia, por ajo që dua të them është se ka një mirëkuptim për nevojën për të ecur përpara në tre pikat që janë paraqitur, të cilat janë de-përshkallëzimi, zgjedhjet e parakohshme dhe kthimi në normalizim. Ne do të duhet të vazhdojmë diskutimet tona për hapat konkretë që do të na çojnë atje”, deklaroi ai.

Ai shtoi se me kryeministrin Kurti i kanë paraqitur pikëpamjet dhe idetë e tyre dhe se “kanë rënë dakord që procesi të vazhdojë”.

KKGJILAN

Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak pas takimit me kryeministrin Albin Kurti ka thënë se BE nuk është e lumtur që i ka vendosur masa Kosovës.

“Ne nuk jemi fare të gëzuar që vihemi në këtë pozitë për të vendosur këto masa. Qëllimi i bisedës ishte që të arrojmë te pika që të hiqen masat dhe të arrijmë te pika paraprake”.

Ai ka thënë se BE i ka të gatshme masat edhe ndaj Serbisë nëse nuk ka progress në respektimin e kërkesave të BE-së.

“Dëshira ime është që të mos ketë masa ndaj Serbisë apo Kosovës. Unë do të shkojë në Beograd nesër”, ka deklaruar tutje Lajçak./Telegrafi/