Ky është exit poll-i i Pipos në Klan Kosova

Pipos ka publikuar exit pollin për zgjedhjet në nivel vendi që janë mbajtur sot në Kosovë.

Në orën 19:00 edhe zyrtarisht janë mbyllur vendvotimet në mbarë vendin.

Sipas Pipos, kanë qenë 150 hulumtues në terren dhe 10 monitorues. Fisnik Halimi ka thënë se në mesditë ka pasur ndryshim të renditjes sa i përket vendit të dytë. 40 mijë persona kanë qenësi mostër, sipas tij.

Ky është rezultati sipas tyre i publikuar në Klan Kosova:

Ndërkohë KQZ shumë shpejt pritet të dalë me rezultatet zyrtare preliminare.

Zgjedhjet në Kosovë janë mbajtur pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese e cila konsideroi se një deputet që votoi për krijimin e Qeverisë Hoti nuk kishte legjitimitet. Në këtë mënyrë vendi shkoi në zgjedhje të parakohshme dhe legjislatura u shpërnda. Qeveria Hoti ishte krijuar pasi qeveria paraardhëse ishte rrëzuar me një sondazh mosbesimi. /Gazeta Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS