Kush po e kërcënon me “plumb në kokë” rektori Zejnullahu

Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu është kërcënuar me jetë. Këto kërcënime janë bërë nga një person i thirrur si veteranë i UÇK-së, në rrjetin social “Facebook”.”Mendoj se rektori ka nevojë për një plumb në kokë, jam veteranë i UÇK-së”, është shënimi nga Mentor Tori Gashi, i cili ka komentuar në profilin e shoqatave të dala nga lufta në Facebook.

Pas kësaj thirrje për t’i dhënë “plumb në kokë”, rektorit, ka pasuar po ashtu një koment tjetër që po ashtu e aprovon thirrjen e këtij Mentor Gashit dhe po ashtu thotë se “rektori kërkon plumb në kokë”.

Por, kërcënimi i dytë është bërë në rrjetin social “Facebook” në profilin “Me rektorin”.

Në fjalimin e tij të enjten para Rektoratit, u.d.kryetari i OVL-së, Smajl Elezaj, ka thënë se “ky vend nuk do të ketë rehati e as siguri, derisa të gjithë studentët që janë fëmijë të dëshmorëve, invalidë, veteranë, fëmijë të viktimave civile, fëmijë të invalidëve dhe veteranëve, të vijojnë studimet barabartë sikur studentët e tjerë”.

Ndërsa komentet në “Facebook”, janë bërë në ditën e protestës të enjten.

Burime të “Zëri-t”, brenda Rektoratit të UP-së kanë konfirmuar sot për gazetën se Policia e Kosovës është informuar lidhur me këto kërcënime dhe se do të merren masat e nevojshme për të mbrojt rektorin Zejnullahu. /Zëri/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).