Kush i verifikon pjesëtarët e MUP`it ?

Integrimi i pjesëtarëve të strukturave paralele serbe të sigurisë në veri në kuadër të institucioneve të Kosovës, siç parashihet edhe me Marrëveshjen e 19 prillit, ka nxitur edhe nevojën e verifikimit të tyre.

Sipas marrëveshjes së arritur në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, pjesëtarët e strukturave paralele, gradualisht, integrohen në kuadër të policisë dhe strukturave tjera legale të Kosovës, ndonëse ka mbetur pezull numri i tyre. Kurse, një çështje tjetër e ndjeshme, është ajo e verifikimit të së kaluarës së tyre para se ata të mund të kryejnë testet e nevojshme për t’u pranuar në polici dhe në struktura tjera të sigurisë.

Një debat i tillë po zhvillohet tashmë në Komisionin Parlamentar për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës. Aktualisht, ka dy lloje interpretimesh, përkatësisht nëse këtë verifikim duhet ta bëjë EULEX-i apo Agjencia Kosovare për Inteligjencë.

Anëtari i Komisionit për Mbikëqyrjen e AKI-së, Fatmir Xhelili, deputet i Partisë Demokratike të Kosovës, mendon se në këtë fazë është e mjaftueshme që zyrtarët e MUP-it serb në veri të hetohen vetëm nëse kanë pasur të kaluar kriminale. Këtë verifikim, sipas tij, mund ta bëjë misioni i EULEX-it, transmeton Radio Evropa e Lirë.

“Si fillim është paraparë që bekgraundin kriminal të atyre ish-pjesëtarëve të MUP-it serb, që do të konkurrojnë për të qenë pjesë e strukturës së Policisë së Kosovës do ta bëjë EULEX-i. Besoj që për këtë fazë kjo është e mjaftueshme, pra mjafton që në këtë fazë në Policinë e Kosovës të inkuadrohen njerëz që nuk kanë bekgraund kriminal”, thotë Xhelili.

Ndërkohë, kryetari i Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, Florin Krasniqi, deputet i Vetëvendosjes, ka mendim tjetër. Sipas tij, punën e verifikimit të pjesëtarëve të strukturave paralele duhet ta bëjë AKI-ja. Madje, ai mendon se Inteligjenca kosovare tashmë ka filluar me verifikimin, sidomos të atyre që do të mbajnë pozita komanduese.

“Mendoj që AKI-ja vetëm se është në proces të verifikimit të gjithë njerëzve që do të angazhohen në institucionet e Kosovës, sidomos atyre në pozita të larta”, thekson Krasniqi.

Integrimi i strukturave paralele të sigurisë në kuadër të organeve të Kosovës, ka ngritur si pikëpyetje edhe lojalitetin që këta pjesëtarë mund të ruajnë për MUP-in serb.

Por, kjo çështje mbetet vetëm si shqetësim, pasi që aktualisht nuk ka filluar ende transformimi.

Anëtari i të njëjtit Komision Parlamentar nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Burim Ramadani, tërheq vërejtjen se AKI-ja nuk mund të fillojë verifikimin e pjesëtarëve të MUP-it serb, pa pasur një kërkesë zyrtare nga drejtori i Policisë së Kosovës.

“Listën me zyrtarët e MUP-it e dorëzon Serbia në Qeverinë e Kosovës dhe më pas ajo i dërgohet Policisë së Kosovës. Ligjërisht është vetëm Drejtori i Policisë së Kosovës, ai i cili mund të kërkojë nga AKI-ja që të bëhet verifikimi i personave veç e veç. Shpresoj që drejtori Shpend Maxhuni do ta bëjë këtë”, shprehet Ramadani.

Përndryshe, nga java tjetër, sipas planit të zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit Beogradi duhet të dorëzojë listën me emrat e pjesëtarëve të MUP-it serb, të cilët do të aplikojnë për t’u integruar në Policinë e Kosovës.

Aktualisht, mbetet pikëpyetje jo vetëm çështja e verifikimit, por edhe e numrit të tyre. Institucionet e Kosovës thonë se nuk kanë nevojë për të gjithë pjesëtarët e MUP-it serb nga veriu që të përfshihen në Policinë e Kosovës, përderisa autoritetet në Beograd thonë se asnjë pjesëtar i këtyre strukturave nuk do të mbetet pa punë, duke aluduar në përfshirjen e të gjithëve, pa përjashtim.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).