Kurti: Zhvillimet në veri mund të jenë të lidhura me planin franko-gjerman

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, deklaroi se situata në veri mund të jetë e lidhur planin franko-gjerman.“Ka mundësi që ata nuk dëshirojnë të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog dhe tash kanë zgjedhur këtë rrugën tjetër, por unë besoj që të dëgjueshmit e tyre, janë pakrahasimisht strukturat e ndryshme ilegale, se sa qytetarët e vendit tonë që janë me përkatësi etnike serbe”, tha ai.

Kurti ka bërë me dije se ka pranuar kerkesa nga qytetarët serbë të Kosovës dhe që kanë kërkesa për çështje të ndryshme.“Unë nuk kam marrë letra për vendime për targat nga qytetarët serb të Kosovës”, tha Kurti.

Ai shtoi se mundësinë e rrezikimit të sitatës së sigurisë, Kurti tha ajo mund të rrezikohet nga grupet kriminale që veprojnë në Kosovë dhe në veri.

Sipas tij kanë bërë shkatërrime të grupeve kriminale.“Shefi i ekzekutivit tha se është në kontakt edhe me akterë të tjerë të sigurisë, duke pëffshirë KFOR-in.

Ai ka ftuar edhe nnëjehrë qyetarët serbë të kosovës, të mos i lëshojnë vendet të punës. “Presionin e kanë nga Beogradi dhe jo nga ne”, tha ai në një prononcim për RTKlive.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS