Kurti thotë se ka dëshmuar që mund të qeveriset pa Listën Serbe

Kryeministri në largim i Kosovës, Albin Kurti, përmes një videoje në “Facebook”, ka thënë se qeveria e tij në 4 muaj qeverisje, ka dëshmuar, se mund të qeveriset mirë edhe pa marrëveshje me listën serbe.

Kurti thotë se qeveria e tij ka dëshmuar se mund të ndalet gjakderdhja financiare, duke thënë kështu se në zgjedhjet e 6 tetorit është dëshmuar se VV-ja është partia e parë dhe më e madhe.

“Sot janë bërë 4 muaj që jam në këtë qeveri, kurse nesër nuk do të jem në këtë zyrë. 4 muaj qeverisje e mirë dhe 39 mbledhje të mira të qeverisë. Dua të ju falënderoj juve për mbështetjen. Që nga zgjedhjet e 6 tetorit kemi dëshmuar se jemi partia e parë më e madhe, kemi dëshmuar se është e mundur të qeverisës pa marrëveshje me listën serbe”.

“Kemi dëshmuar se mund të ndalet gjakderdhja financiare me asfaltin e shtrenjtë në toka bujqësore, kemi dëshmua se mund të menaxhohet pandemia e Koronavirusit, pa shpallur gjendje të jashtëzakonshme, pa panik dhe me sukses shembullor për rajonin e gjerë”.

“Kemi dëshmuar se mund ti vendosim reciporcitetin Serbisë dhe të ndihmojë Preshevën, Medvegjën dhe Bujanocin. Kemi dëshmuar se edhe në pandemi, mbijetojmë e zhvillohemi me pakon fiskale emergjente dhe me pakon e rimëkëmbjes ekonomike”.

“Kemi dëshmuar se bordet e drejtorëve të korruptuar dhe kryeshefët mujsharë shkarkohen edhe kur janë familjarë të presidentit”./Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).