Kurti takoi ambasadorin amerikan në Greqi, biseduan për avancimin e qëllimeve të përbashkëta rajonale

Për rëndësinë e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Greqisë për stabilitetin afatgjatë rajonal, u bisedua sot në takimin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Greqi, Geoffrey Pyatt.

Sipas njoftimit nga zyra e Kryeministrit, bë këtë takim Kurti ka shprehur vullnetin dhe gatishmërinë e Kosovës për zgjerim të mëtejmë të bashkëpunimit me Greqinë.

Ndërsa ambasadori amerikan vlerësoi angazhimin e kohëve të fundit të të dy shteteve për thellimin e raporteve mes tyre.

U diskutua për avancimin e qëllimeve të përbashkëta rajonale në fushën e ekonomisë dhe tregtisë, investimeve dhe energjisë, paqes dhe sigurisë, si dhe për rrugën evropiane dhe euro-atlantike të Kosovës.

Takimi i Kurtit me ambasadori amerikan në Greqi u zhvillua në margjinat e Tryezës së Rrumbullakët në Athinë, të organizuar nga Qeveria e Greqisë dhe prestigjiozja britanike “The Economist”, e ku po marrin pjesë kryeministra e ministra të vendeve të ndryshme, zyrtarë qeveritarë, vendimmarrës, drejtues të korporatave dhe akademikë. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS