Eko Higjiena

Kurti: Sistemi raketor i Serbisë është kinez, ky është haptas agresion i dhunshëm ndaj Kosovës

/ 1 minutë lexim

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka shpërfaqur sistemin raketor të cilin Serbia e poseodn aktualisht.

Sipas Kurtit, Serbia është furnizuar me armë kineze, raporton Indeksonline.

Uji Dea

Një gjë e tillë, kryeministri vlerëson se është haptazi agresion i dhunshëm ndaj Kosovës.

“Sistemi raketor FK-3 (versioni eksportues i HQ-22) është një nga armët kineze të përdorura nga Ushtria Serbe, duke përfshirë edhe dronët CH-92. Kjo e bën Serbinë operatorin e parë dhe të vetëm të armëve kineze në Evropë duke shfaqur hapur agresion të dhunshëm ndaj Kosovës” ka shkruar Kurti në Twitter.