UBT

Kurti: Si vendi më pro BE-së, Kosovës duhet t’i jepet statusi i kandidatit pa vonesë

/ 1 minutë lexim

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti e ka cilësuar historik vendimin e Këshillit të BE-së që të hapë bisedimet për anëtarësim me Ukrainën dhe Moldavinë.

Kurti ka thënë se Kosovës, si një nga shtetet më demokratike dhe pro BE-së në rajon, duhet t’i jepet statusi i kandidatit pa vonesë, transmeton Zeri.info.

Reklam

“Përfshirja e Ballkanik Perëndimor në zgjerim është mënyra më e mirë për të forcuar paqen dhe sigurinë në të gjithë kontinentin. Si një nga shtetet më demokratike dhe pro BE-së në rajon, Kosovës duhet t’i jepet statusi i kandidatit pa vonesë”, shkroi Kurti në Twitter. /Zëri