Fidanishtja

Kurti: Serbia vazhdon të refuzojë – Po të ishte në dorën tonë do të kishim marrëveshje

/ 1 minutë lexim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim ambasadorët e QUINT-it.Kurti i informoi ata rreth zhvillimeve të fundit në dialogut Kosovë-Serbi.

Ai shprehu mirënjohjen e tij për BE-në dhe SHBA-në në përpjekjet e tyre për të rikthyer dialogun në rrugën e duhur pas sulmit terrorist të 24 shtatorit.

Mobi Casa

I pari i Qeverisë Kosovës shtoi se Serbia po vazhdon ta refuzojë Marrëveshjen Themelore.

“Po ashtu, Kurti iu ka theksuar ambasadorëve se po të ishte në dorën e Kosovës, marrëveshja tashmë do të nënshkruhej dhe do të fillonte zbatimi i saj”, tha Kurti.