Kurti: Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë është veprim i duhur, aty ndodhi masakra më e madhe në kontintent

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se masakra e Srebrenicës më e madhe në konitentet.

Kurti në fjalimin e tij, ka thënë se rezoluta për masakrën e Srebrenicës është veprim fisnik e i duhur, transmeton Telegrafi.

“Miratimi i rezolutës është veprim fisnik e i duhur, jo vetëm në emër të Kosovës por në emër të dëshirë për paqe dhe drejtësi. Është masakra më e madhe në kontinent. Dënimi i krimeve që po bëjmë përmes rezolutës duhet të jetë i përhershëm, në mënyrë që të mos ndodhin më. Bëjmë thirrje për drejtësi”, pohoi Kurti.

Tutje,ai shtoi se “ e duam paqen vetëm duke punuar për drejtësi”

Ndryshe, subjektet politike janë deklaruar se do ta mbështesin këtë rezolutë. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS