RCCOLA

Kurti, Rama, Vuçiq dhe liderët e Maqedonisë së Veriut në darkë me O’brien, dalin fotografitë nga Shkupi

/ 2 minuta lexim

Liderët e Ballkanit Perëndimor janë mbledhur në Shkup, një ditë para takimit për Planin e Rritjes për Ballkanin Perëndimor të miratuar nga BE.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar fitografitë.

Gërkovska: Duhet të ndryshohet edhe Ligji për prokurime publike për shkak të “lis…Trendi më i madh i dimrit ka vërshuar rrugët: Ja me çfarë mund ta kombinoniA e ndryshoi hotelin për shkak të Azemit? Flet Alba VukajBerisha: Vuçiq dhe Rama s’ja falin kurrë Ibrahim Rugovës projektin e shtetit të pavarur…Gjykata Federale dënon kosovarin me dëbim nga Zvicra, për grabitje me dhunë

“Përpara darkës së punës mes liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësuesve të lartë të administratës amerikane e të BE”, ka shkruar Rama.

Edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovachevski i ka publikuar fitografitë ku shihet Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, Ndihmësi i Sekretarit të Shtetit James O’Brien, kreu i BDI Ali Ahmeti.

Fundamenti

Nesër, ndërkaq, do të mbahet takimi ku do të marrin edhe Milojko Spajiç, Kryeministër i Qeverisë së Malit të Zi, Srgjan Amixhiq, Ministër i Financave dhe Thesarit në Këshillin e Ministrave të Bosnje dhe Hercegovinës, Gert Jan Kopmann, Drejtor i Përgjithshëm për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit në Komisionin Evropian.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovachevski, në prag të takimit ka deklaruar se sonte takimi mes liderëve po zhvillohet atmosferë miqësore, si dhe ka ndarë fotografi.

Në dy postime të bëra në “X” lidhur me këtë ngjarje, kryeministri Kovachevski pohon se vendi i shteteve të rajonit është në Bashkimin Evropian.

“Të gjithë ne – si në Ballkanin Perëndimor ashtu edhe në Evropë – kemi nevojë për unitet dhe stabilitet”, deklaron ai.