Eko Higjiena

Kurti pranoi draftin evropian për Asociacionin, Rama: Hap i vonuar por i duhur, shenjë që Albini po bëhet kryeministër

/ 2 minuta lexim

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë një koment për “kthesën” e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti i cili ka pranuar të nënshkruajë marrëveshje me Serbinë, që garanton zbatimin e tyre, që përfshin edhe draftin evropian për Asociacionin.

Rama tha se Kurti ka bërë një hap të vonuar por të duhur. Me pranimin e draftit sipas Ramës, Kurti ka treguar se po bëhet kryeministër.

“Albini ka bërë një hap të vonuar por të duhur. Por më e rëndësishme se vonesa është fakti që ka bërë hapin e duhur. Unë e kam përgëzuar që në momentin e parë. Është e rëndësishme që Kosova të jetë aktive, të jetë ajo që e avancon procesin drejt marrëveshjes përfundimtare sepse është e fituara e madhe e kësaj marrëveshje. Çështja është me sa kosto. Çështja është pse duhet marrë kosto për diçka që e para është në dorën tënde”, tha Rama në Report Tv.

Pyetje: Pse ka bërë kthesë tani Kurti?

Vali Ranch

Edi Rama: Nuk është puna ime të bëj analiza të tilla. Kryeministër bëhesh kur bëhesh dhe jo kur zgjidhesh. Ajo që ka bërë Albini duke pranuar atë draft është shenjë që Albini po bëhet kryeministër.

Pyetje: Do e prisni për të parë ndeshjen e rradhës në ‘Air Albania’?

Edi Rama: Ç’është kjo, unë kam grua dhe fëmijë dhe secili në stadium shkon për qejfin e vet.