Kurti në takim me Presidentin e Maltës – flasin për vizat, krizën energjetike dhe Procesin e Berlinit

Kryeministri Albin Kurti, ka pritur këtë të diel në ndërtesën e Qeverisë, Presidentin e Republikës së Maltës, George Vella, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Siç njofton Zyra e Kryeministrit, në këtë takim ndër të tjera kryeministri Kurti dhe presidenti Vella kanë diskutuar për liberalizimin e vizave për Kosovën, krizën energjetike evropiane e Procesin e Berlinit.

Kurti thuhet se është shprehur falënderues për mbështetjen në kohë të vështira për vendin dhe mirënjohës për njohjen, përkrahjen në organizata ndërkombëtare, në veçantë gjatë procesit të anëtarësimit në Bankën Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, dhe bashkëpunimin e vazhdueshëm të Maltës me Kosovën.

“Ai e njoftoi Presidentin Vella për qeverisjen dhe progresin në vend, indikatorët ekonomikë dhe arsyet se pse Kosova paraqet mundësi të mirë për investitorë të huaj. Duke iu referuar të dhënave mbi trendin pozitiv të eksporteve, kryeministri Kurti tha se Kosova synon të bëhet ekonomi dhe vend i orientuar drejt eksportit, ndërkaq duke iu referuar raporteve ndërkombëtare si ai i Transparency International, Reporterëve pa Kufi dhe Projektit të Drejtësisë Botërore (ËJP) tha se imazhi i vendit është përmirësuar shumë”.

“Kryeministri shtoi se marrëdhëniet e mira ndërmjet Kosovës dhe Maltës duhet të shoqërohen me bashkëpunim edhe më të shtuar në fushën e ekonomisë dhe të shkëmbimeve tregtare, teksa theksoi edhe rolin e rëndësishëm që Malta mund ta luajë në raport me disa shtete mos-njohëse dhe integrimin e mëtejmë të Kosovës në organizata ndërkombëtare”, thuhet në komunikatën për media.

Ndërsa, presidentin Vella thuhet se është shprehur falënderues për mikpritjen. “Tha se mbështetja e Maltës për Kosovën ka qenë përherë e sinqertë dhe se do të vazhdojë të jetë e tillë edhe më tej. Ajo mbështetë plotësisht perspektivën evropiane të Kosovës, konsideron se Kosova ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizim të vizave dhe është e gatshme që të ndihmojë Kosovën në anëtarësimin e mëtutjeshëm në organizata ndërkombëtare dhe me vendet mos-njohëse. Marrëdhëniet tona dypalëshe nuk kanë kufij, u shpreh Presidenti Vella”.

Në takim gjithashtu bëhet e ditur se është folur edhe për bashkëpunimin rajonal, Procesin e Berlinit, perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, ballafaqimin me krizën evropiane energjetike dhe sigurinë e rajonit e të kontinentit pas agresionit të provokuar të Federatës Ruse ndaj Ukrainës. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS