Kurti mirëpret vendimin për vizat, përvetëson pak merita

Kryeministri Albin Kurti ka mirëpritur vendimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE’së që ranë dakord sot për t’i dhënë mandatin Këshillit Europian për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Kurti tha se e mirëpret këtë vendim, për të cilin tha se është i vonuar, derisa mori edhe pak merita për këtë ngjarje.

“E mirëpres vendimin e sotëm të rëndësishëm dhe të vonuar nga COREPER për liberalizimin e vizave për Kosovën, një mirënjohje e përkushtimit tonë për sundimin e ligjit, luftimin e korrupsionit, forcimin e kontrolleve kufitare dhe menaxhimin e migracionit. Mirënjohës ndaj Presidencës çeke dhe mezi pres finalizimin e këtij procesi”.

Sot ambasadorët e vendeve anëtare të BE’së ranë dakord për t’i dhënë mandatin Këshillit Europian për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Në bazë të këtij mandati, presidenca do të nisë negociatat me Parlamentin Europian.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS