Eko Higjiena

Kurti kërkon normalizim të marrëdhënieve me Serbinë para zgjedhjeve në ShBA dhe BE

/ 2 minuta lexim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përmendur sërish pranverën e vitit 2024, si afat deri kur Kosova dhe Serbia, duhet të normalizojnë marrëdhëniet.Kjo, pasi siç ka thënë kryeministri kosovar, ka një urgjencë për normalizim të marrëdhënieve zgjedhjeve që pritet të mbahen vitin e ardhshëm në ShBA dhe BE.

“Ka një ndjenjë urgjence për zbatimin e marrëveshjes dhe normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përqendruar në njohjen reciproke de-facto, më së voni deri në pranverën e vitit të ardhshëm”, tha Kurti në një intervistë për “Bloomberg”, përpara se siç ka thënë ai “aleatët të preokupohen me zgjedhjet në SHBA dhe BE në pranverën e 2024-ës”.

Serbia and Kosovo need to pursue a deal to mend ties before their allies become preoccupied with elections in the US and the EU, according to the Kosovar prime minister https://t.co/crpgWdUstN— Bloomberg (@business) August 29, 2023

Kujtojmë se i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, gjatë ditës së djeshme pas një takimi që kishte me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti paralajmëroi vazhdim të dialogut Kosovë-Serbi në shtator.

Hidromorava

Pas këtij takimi që Lajçak kishte me Kurtin në kuadër të Forumit në Bled të Sllovenisë, emisari evropian gjatë ditës së nesërme do të ketë një takim edhe me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

Më 3 qershor, liderët e BE-së i bënë thirrje së bashku Serbisë dhe Kosovës që të de-përshkallëzojnë tensionet dhe t’i kthehen dialogut.

Për shkak të mospërmbushjes së kërkesave, BE-ja ka vendosur disa masa ndëshkuese ndaj Kosovës, të cilat janë ende në fuqi.Deri tash, dy herë nga 25% ka pasur largim të dalëngadaltë të trupave të Policisë së Kosovës nga veriu.

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka kërkuar nga BE-ja që të largojë masat shtrënguese, duke pasur parasysh se Kosova ka bërë hapa drejt depërshkallëzimit të situatës.