Eko Higjiena

Kurti: Jam i bindur, deri në fund të vitit vaksinohet 60% e popullsisë në Kosovë

/ 1 minutë lexim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar për media pas darkës tradicionale me liderët e Ballkanit Perëndimor të organizuar nga Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Borrell.

Duke folur për vaksinat Kurti ka thënë se në muajt në vijim mundësia për të siguruar më shumë vaksina është rritur.

“Me hyrjen e muajit maj dhe qershor janë rritur mundësitë për të marrë më shumë vaksina. Unë jam i bindur që këtë vit do të arrijmë të vaksinojmë 60% të popullsisë”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Fidanishtja

Kurti pret që gjatë verës me ardhjen e mërgatës do të përmirësohet edhe ekonomia e Kosovës.

“Diaspora do të na ndihmoj në një ripërtërirj nga pandemia, pasi nuk është në pyetje vetëm shëndeti i popullsisë por edhe shëndeti në aspektin socio-ekonomik”.

Duke folur për vizat, Kurti ka thënë se shpresa më e madhe është te Gjermania, por nuk ka dhënë garanci për liberalizim të shpejtë të vizave./Telegrafi/