Kurti: Isha i gatshëm ta shkruaj vet draft-statutin për Asociacionin, s’më lanë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se ka qenë i gatshëm që vet ta shkruaj draft-statutin e Asociacionit, raporton Ekonomia Online.

Por sipas tij, një gjë e tillë nuk është pranuar nga palët në takimin e Ohrit.Madje sqaroi se kjo punë iu tha se është e ekipit menaxhues, pasi ishte pjesë e marrëveshjes së mëhershme të dialogut.

Kur foli për takimin e 2 majit tha se i mbetet BE-së që të përcaktojë agjendën.“Në takimin e Ohrit kam pranuar që draft-statutin ta shkruaj unë por me ato tri shtyllat parimore që duhet pranuar parimisht. Një gjë e tillë u refuzua dhe mua mu tha nga ndërmjetësit që këtë duhet ta bëjë ekipi menaxhues si pasojë e marrëveshjeve të mëhershme në dialogun e Brukselit para një dekade”.“Pra tash i përket ndërmjetësit që ta përcaktojë agjendën e takimit të datës 2 maj, ndërkaq unë do ta takoj në një konferencë ndërmjetësin Lajçak”, tha Kurti.

“Nuk ka anëtar të grupit punues nga ana jonë. Unë e kam zëvendësin tim i cili në portofolin e tij është përgjegjës për integrimet evropiane”.“I përket ekipit menaxhues që të shfaqet por ministri Elbert Krasniqi i ka bërë ftesë për takim atyre por që nuk kanë pranuar”, tha tutje Kurti.

Shefi i ekzekutivit foli edhe për zgjedhjet në veri, raporton EO.“Ne kemi bërë fushatë vazhdimisht. Unë kam pasur takime e fushata është zhvilluar nga kandidatët për kryetar të komunave atje. Mirëpo fushatë më të egër kundër serbëve të Kosovës moti nuk ka pasur e udhëhequr e financuar nga Beogradi dhe ekzekutuar nga elemente kriminale”, tha Kurti.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS