KKGJILAN

Kurti gjatë homazheve në Qyshk: Qëllimi i Serbisë në Kosovë ka qenë shfarosja e shqiptarëve

/ 2 minuta lexim
Mobi Casa

Në 25 vjetorin e masakrës në Qyshk, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bëri homazhe dhe vendosi lule te pllaka përkujtimore e ngritur në nderim të të vrarëve nga forcat e armatosura nga forcat e armatosura të Serbisë në mëngjesin e 14 majit të vitit 1999.

Kurti tha se qëllimi i Serbisë në Kosovë ka qenë shfarosja e shqiptarëve.

“Kjo masakër është kryer në emër të Serbisë, andaj Serbia duhet të jap përgjegjësi. Për këto krime, dëbimin e civilëve shqiptarë, shkatërrimin e pronave, vrasjet dhe vjedhjet gjatë zhvendosjes së dhunshme. E drejtësia ka bërë hapa shumë të vegjël e të ngadaltë”, tha kryeministri Kurti.

Uji Dea

“Ne kemi mbijetuar si popull dhe kemi qëndruar të fortë. Nga hiri i luftës jemi ngritur me jetën e re në liri. Së bashku çdo ditë po e forcojmë Republikën tonë, duke punuar me përkushtim e dashuri”, tha tutje kryeministri Kurti.

Ai tha se çdo 14 maj përkujtojmë martirët e Qyshkut dhe të fshatrave përreth.

Gjatë periudhës 25 mars – 14 maj 1999, në Qyshk janë vrarë 44 persona. Më i riu ishte 18 vjeç, e më i moshuari 91 vjeç. /Telegrafi/