Kur nëna shtatzënë tymos duhan, fëmijët kanë sjellje antishoqërore

Nëse një nënë shtatzënë tymos, atëherë fëmijët që do të lindin kanë më shumë të ngjarë të jenë të padisiplinuar dhe një sjellje të keqe.

Ky është përfundimi në të cilin kanë arritur së fundmi studiuesit në bazë të një analize të tre studimeve ekzistuese nga Zelanda e Re, SHBA dhe Britanisë së Madhe, të cilat analizuan normat e problemeve të sjelljes mes fëmijëve të moshës katër dhe 10 vjet.

Rreziku i sjelljeve antishoqërore u rrit në mesin e fëmijëve, nënat e të cilëve tymosnin gjatë shtatzënisë, thanë studiuesit.

Ata kishin më shumë risk që të kenë vëmendje të varfër dhe të tregojnë sjellje shkatërruese të tilla si ADHD (deficiti vëmendjes), shkruan Idea. Gordon Harold thotë: ”Rritja është në lidhje me frekuencën e pirjes së duhanit”. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).