UBT

Kungulleshka rregullon tretjen dhe jo vetëm

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

Kungulleshkat janë ushqim i shkëlqyeshëm, sidomos për ata persona që duan të humbin në peshë. Kanë pak kalori, mbushin lukthin dhe japin ndjenjën e ngopjes. Janë të pasura me vitaminat B dhe C, mangan dhe kalium, e shumica e tyre ju gjenden në lëvore.

Mos i qëroni nga fryti.

Kungulleshkat sugjerohen t’i konsumoni për çdo ditë, sepse me konsumimin e rregullt do ta përmirësoni tretjen, parandaloni kapsllëkun dhe pastroni zorrët prej helmeve të grumbulluara dhe ulin kolesterolin. Këto ushqime të gjelbra ndikojnë edhe si preventivë ndaj kancerit në zorrë, sulmin në zemër dhe në tru, sëmundjet e enëve të gjakut dhe arterosklerozën.

Mobi Casa

Lajm i mirë është s konsumimi i shpejtë i kungulleshkave nga meshkujt rezulton me pakësim të simptomave të prostatës së rritur, por edhe përmirëson libidonë. Kungulleshkat janë të pasura edhe me vitaminë C, me më shumë se një të tretën e sasisë ditore të sugjeruar, kështu që është edhe një arsye që e gjithë familja t’i konsumojë.

Ndikon edhe në kujdesin ndaj syve, ju furnizon me proteina, lëkurën e mban të shëndetshme dhe ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve. Kjo perime përmban edhe pektinë që ndikon kundër diabetit, ruan sistemin nervor dhe ndihmon kundër stresit.