Kumbulla e tharë, super-pema e re

Kumbullat e thara janë shumë të shëndetshme, janë të pasura me antioksidues, minerale dhe vitamina. Në bazë të hulumtimeve të fundit, kumbullat janë radhitur midis superushqimeve. Fuqia e saj dallohet në uljen e kolesterolit të dëmshëm, forcon eshtrat, zvogëlon mundësinë e shfaqjes së kancerit në zorrë të trashë.

Kanë shije të ëmbël, janë të lëngshme, mund t’i përdorni si pekmez, por mund t’ua shtoni edhe ëmbëlsirave. Kumbullat posedojnë pak kalori, e sugjerohet ta konsumoni shkaku i vlerave të saj ushqyese: vitamina C (5 deri 8 mg në 100 g), magnez, hekur dhe kalcium, e sidomos duhet ta merrni shkaku i sasisë së madhe të kaliumit (240 mg në 100 g).

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS