RCCOLA

Kumaku: Çaji nga kjo bimë shëron alergjinë ndaj polenit

/ 1 minutë lexim
Mobi Casa

Amund të shmangen alergjenet? Natyrisht se jo. Edhe po të jetonim në një kuti prej qelqi, nuk do të ishte sigurt.

Ditët e bukura pranverore, kënaqësinë në zgjimin pranë natyrës shumicës ia dëmton reaksioni i organizmit të tyre. Bëhet fjalë për alergjitë.

Alergjik mund të bëheni në çdo gjë! Aditivi në ushqim, ngjyrat, aromat, konservuesit, pluhuri, poleni (pluhuri i luleve).

Edhe kafshimet e insekteve mund të shkaktojnë alergjitë.

Pemët si kumbullat, kajsia, pjeshka, vishnja dhe qershitë shkaktojnë alergji e simptomat janë të kruara, çrregullim në frymëmarrje dhe humbje e vetëdijes.

Mobi Casa

Në vijim ju paraqesim recetën që ju ndihmon ta mposhtni alergjinë ndaj polenit.

Kumaku: I hijshëm për nga bukuria, lulja e kësaj bime është e pasur me vaj eterik, taninë, sheqer, proteina, minerale…

Gjethet posedojnë vitamina A dhe C. Për këtë arsye kumaku është i bukur, por edhe bimë tejet shëruese.

Receta: Dhjetë gramë lule të kumakut i përvëloni me gjysmë gote ujë të vluar, e lini dy orë të qëndrojë. Pini dy deri tri herë në ditë.