Ktheni sytë ju drejt Medvegjës

– Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

O, thërrasin n’ varre eshtrat e Rexhës –

O, ktheni sytë , o, ju , drejt Medvegjës !

O, ktheni sytë , o , ju , rrugës së mbarë – e ,

O , mos i leni shqiptarët me dalë fare !

Refreni :

Se shqiptarët në këtë vend –

Kanë jetua den baba den !

Që nga kohërat e Ilirisë –

Deri në shpalljen e Shqipërisë !

O, ktheni sytë , o vëllezër nga Tirana –

O, mos na leni si fëmijë pa nana !

O, ktheni sytë , o vëllezër nga Prishtina –

O, mos na leni si fëmijë jetima !

Refreni :

Se shqiptarët në këtë vend …etj.

O, ktheni sytë , o vëllezër nga Shkupi –

O, mos na leni loza që t’ na hupi !

O, ju more vëllezër , kudo që do rroni –

O, ju Medvegjën , kurrë mos e harroni !

Refreni :

Se shqiptarët në këtë vend …etj.

O, ktheni kah Medvegja , këqyruni n’ pasqyre –

O, se shqiptarët po shlyhen nga shtëpitë e tyre !

O, ktheni kah Medvegja , shikoni n’ dylbi –

O, se shqiptarët po shlyhen nga regjistrat n’ Serbi !

Refreni :

Se shqiptarët në këtë vend …etj.

O, ktheni kah Medvegja , shikoni n’ ditare –

O, si shlyhen adresat dhe dokumentet shqiptare !

O, shihni si janë shlyer mbi 4 mijë banorë –

O, janë shpërngulë n’ Kosovë dhe në diasporë !

Refreni :

Se shqiptarët në këtë vend …etj.

O, përmes ligjit shlyen adresat shqiptare –

O, janë përzgjedhë familjet që s’ kanë hy n’ shpi fare !

O, atyre u janë boshatisë shtëpia –

O, në çdo kënd u është ndërprerë energjia !…

Refreni :

Se shqiptarët në këtë vend …etj.

O, me shërbime tjera u është shtua mërzia –

O, me arsyetim se n’ to , nuk jetojnë ma njerëzia !

O, ata kanë problem me trashëgimi t’ hiles –

O, për të trashëguar pronat e familjes !

Refreni :

Se shqiptarët në këtë vend …etj.

O, për ne është primare problemi prej t’ parëve –

O, t’ kthejmë identitetin autokton t’ shqiptarëve !

O, t’ shqiptarëve t’ Medvegjës , që ua ka marrë Serbia –

O, përmes shlyerjes që s’njeh kush janë shqiptaria ?!

Refreni :

Se shqiptarët në këtë vend …etj.

Gjilan, 01. XI. 2019 .

Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).