Krojet publike të qytetit të Gjilanit

Gjilan – Toka e qytetit të Gjilanit dhe e rrethinës gjithnjë ishte e pasur me ujëra të pijshëm dhe termal, kjo edhe ka mundësuar që të ketë një numër të madh krojesh, por edhe banja, ose objekte me dedikim shoqëror, siç është Banja e Kllokotit dhe e Uglarit, me vlera të mëdha rekreative e shëruese.

Krojet publike burimore dhe një numër shatërvanësh në Gjilan kanë ekzistuar mjaft herët, kurse numri më i madh i tyre ka qenë në përdorim për një kohë edhe deri pas luftës së Dytë Botërore.

Kurse sipas vendndodhjes dhe funksionimit të këtyre krojeve tashmë janë të njohur: Kroi i Balecit, Kroi i Derëmëhallës, Kroi tjetër, Kroi i komunës, Kroi i Hotelit, Kroi i Gjinollëve, Kroi te Hani i Hajrës, Kroi te ambulanca, Kroi i xhamisë, Kroi i zanatlinjve, Kroi i Sarajit, Kroi i Okllapëve, Kroi – shatërvani, Kroi i Mëhallës së Karadakut, Kroi i romëve, Kroi i Teqesë, Kroi i Agushagëve, Kroi në oborrin e Gjimnazit, Kroi i Muhaxhirëve, Kroi i parkut, Krojet e Varoshit etj.

Pjesa më e madhe e krojeve të qytetit, ujin e kishin të siguruar nga livadhet të Koretishtës, kurse disa nga arat e Porodinit, disa nga banja dhe nga disa burime tjera thuhet në librin e historianit Aliriza Selmani:” Gjilani qendër e Anamoravës nga themelimi deri në gjysmën e parë të shekullit XX”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).