Krizë në Telekom, punëtorët nuk i marrin pagat

Një pjese të punëtorëve të Telekomit të Kosoves nuk i doli paga e muajit nëntor, shkak për këtë, bllokimi i llogarive bankare nga ATK

Një pjesë e punëtorëve të Telekomit, nuk kanë pasur arsye t’i ofrohen bankomatit në këtë fillim-muaji.

Pjesës së menaxhmentit të kësaj kompanie publike, nuk u kanë dal pagat për muajin tetor.

E shkak për këto vonesa është bllokimi i llogarive bankare që Administrata Tatimore e Kosovës, ia bëri Telekomit.

ATK ka riprogramuar marrëveshjen me Telekomin përmes së cilës do të bëhet pagesa e borxhit tatimor me këste. Në këtë rast tatimpaguesi në fjalë obligohet që borxhin ta pagua brenda 12 muajve.Si rezultat i mos respektimit të marrëveshjes që ka pas më herët Telekomi me ATK-së është bërë bllokimi i llogarive bankare, sipas dispozitave ligjore.

Ndërkaq, kryetari i Sindikatës së Punëtoreve të Telekomit, Lamih Balaj, nuk e sheh shqetësuese këtë fakt.

Lamih Balaj, Kryetar i Sindikatës së Punëtorëve të Telekomit.
Një pjesë që janë më menaxheriale, nuk iu kanë dalë pagat. Ndërsa pjesës tjetër të terrenit e punëtoreve tjërë, iu kanë dalë pagat. Nuk është shqetësuese, nuk është e vertetë që Telekomi nuk mundet me i qit pagat.

Se do t’i marrin pagat brenda kësaj jave, e thotë edhe kryeshefi ekzekutiv i Telekomit të Kosovës, Bedri Istrefi.

“Momentin kur ka vendosur ATK të na i bllokojë llogaritë, ka arritur që të na i terhek 320 mijë euro, ndërsa kur kemi hy në marrëveshje me ta, u dashtë me pagu edhe 300 mijë euro të tjera”, ka thënë Istrefi për T7.

Sipas Istrefit, më kohë i dërguan kërkesë ATK-së, që ta arrijnë një marrëveshje paraprake, por këta të fundit nuk iu përgjigjen asaj.

Ndërsa kjo, sipas Istrefit, po e dëmton Telekomin edhe në raport me partnerët.

“Situata që e ka krijuar bllokimi i llogarive, ka krijuar edhe një panikë tek partneret tanë operatorë ekonomik”, ka shtuar ai.

Istrefi thotë institucionet e vendit po i ofrojnë vetëm përkrahje morale Telekomit, gjë për të cilën tani nuk kanë nevojë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).