Kripën e zakonshme zëvendësojeni

A e dini në fakt se cili lloj i kripës është më i miri? Shumica jonë për çdo ditë përdor “kripë të keqe”, e cila nuk ka pak minerale.

Por, ekziston edhe kripa e vërtetë, e cila quhet e “parafinuar”. Kripa jo e rafinuar është ajo që i nevojitet trupit tonë si ndihmë për detoksim dhe tretje.

Në një incizim që ka publikuar “TheAlternativeDaily” flet rreth dobive të kripës së parafinuar dhe si ta përfshijmë në ushqimin tonë.

Hulumtimet sugjerojnë që as uji për pije nuk mjafton që trupi ynë të “shpëlahet”, sepse vetëm uji nuk është i dobishëm atëherë kur e konsumojmë të vetme, ajo shpejt kalon nëpër trupin tonë dhe nuk përdor potencialin e plotë.

Duke konsumuar përzierjen me kripë të parafinuar dhe ujë ndihmoni në ngadalësimin e absorbimit të ujit, ndërsa që është i shëndetshëm edhe për traktin tretës dhe se nxit acidet dhe ndihmon në tretjen e ushqimit.

Kjo është mënyra më e mirë të qëndroni të shëndetshëm. Krejt çfarë duhet të bëni është të mbushni ¼ e kavanozit me kripë, e më pas e mbushni me ujë.

Pas kësaj e mbuloni, e përzieni dhe e lini për 24 orë. Kur ta keni përgatitur merrni gjysmë lugë dhe e përzieni me 2,5 dl ujë, e pini para kafjallit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS