Krenohet Artana

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Novobërda legjendare deri sa të ekziston –
Dëshmorët tanë kombëtarë kurrë për jetë nuk i harron !
Në mënyrat ma të ndershme ajo do t’ i përkujton ,
Deri n’ piedestal gjithmonë, ajo do t’ i nderon !

Refreni :
Në troje të Dardanisë ,
Krenohet Artana –
Për gjithë trimat e lirisë ,
Që ia ka dhanë nana !

Gjatë luftës së vitit 1999 –
N’ komunë t’ Novobërdës këta dëshmorë ranë :
Nga Prekovci ra Afrim Zymer Zymeri –
Në Llukar t’ Prishtinës , në atë luftë tmerri !

Refreni :
Në troje të Dardanisë …etj.

Ra Afrim Zymeri , Ziaver Vllasaliu ,
Martirët Faredin dhe Shemsedin Vllasaliu .
Në Marec u vra luftëtar ma i riu –
Lindur n’ Vllasali , Ziaver Vllasaliu !

Refreni:
Në troje të Dardanisë …etj.

Në Makovc t’ Prishtinës , lufta i përpiu –
U vra Fahredini , po nga Vllasaliu !
Po në luftë t’ Makovcit , biri i Vllasaliut –
U vra Shemsedini i Gani Vllasaliut !

Refreni :
Në troje të Dardanisë …etj.

Ju që e dhatë jetën – t’ jetojmë t’ lirë e ndershëm –
Kujtimi për Ju , do t’ jetë i përjetshëm !
Lavdi jetës dhe veprës së juaj , mos qofshi t’ harruar –
Për ju kem për t’ shkruar edhe përkujtuar !

Refreni :
Në troje të Dardanisë …etj.

Vjet për vjet n’ shënime për nderë t’ përvjetorëve –
Do të bëjmë homazhe n’ varreza të dëshmorëve !
Në përvjetorët e rënies me qëndresë titanike –
Do të nderojmë veprën e tyre heroike !

Refreni :
Në troje të Dardanisë …etj.

Derisa t’ jenë jeta , ne që të jetojmë –
Dëshmorët e kombit gjithë do t’i kujtojmë !
Atje përmbi varre t’ secilit dëshmorë –
Përherë do t’ ju sjellim lule me kurorë !

Refreni :
Në troje të Dardanisë …etj.

Do t’i shfletojmë prore fletët e historisë –
Do t’ua këndojmë prore këngët e lavdisë !
Do t’ua këndojmë prore nderin e pavarësisë –
Që na e sollët shtetin , dritën e lirisë !

Refreni :
Në troje të Dardanisë …etj.

Dëshmorët e kombit kurrë nuk i harrojmë –
Varret , përmendoret gjithë ua vizitojmë !
Meritat , lëvdatat që i meritojnë –
Me këngë e me shkrime do t’ ua kujtojmë !

Refreni :
Në troje të Dardanisë …etj.

Gjilan, më 20.04.2020 v.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).