Krasniqi reagon pasi Kurti pranoi planin franko-gjerman: Marrëveshje e fshehtë me shumë pikëpyetje

Kanë vijuar reagimet nga PDK-ja në lidhje me deklaratat e Kurtit se ka pranuar planin franko-gjerman.

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi përmes një reagimi në Facebook, ka thënë se Kurti i dha drejtim një marrëveshjeje në fshehtësi.

Sipas tij shumë pyetja kanë mbetur pa përgjigje.

“Kryeministri Kurti sot deklaroi se e ka pranuar propozimin Franko-Gjerman, pa shpjeguar asnjëherë për qytetarët e Republikës së Kosovës se çka përmban ai propozim. Kështu, ai i dha drejtim një marrëveshjeje në fshehtësi, pa asnjë transparencë, duke lënë shumë pyetje pa përgjigje të cilat i brengosin qytetarët tanë”.

I pari i PDK-së ka shtruar edhe disa pyetje në lidhje me këtë çështje, e më e rëndësishmja sipas tij, a e përfshinë kjo marrëveshje njohjen e ndërsjellë.

“Ku mbetën kushtet e tij? Cilat prej tyre u plotësuan e cilat jo? A janë përfshirë në këtë plan edhe kushtet e Serbisë? A është në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe a është pjesë e saj edhe themelimi i Asociacionit? Mbi të gjitha, a e përfshinë kjo marrëveshje njohjen e ndërsjellë?”.

“PDK i ka bërë të qarta kohë më parë pesë shtyllat që i presim nga marrëveshja potenciale me Serbinë. Gjithçka më pak është humbje e madhe për Kosovën, për të cilën, përgjegjës i vetëm do të jetë Albin Kurti”, ka shkruar tutje Krasniqi.

Tahiri i PDK-së: Katër ditë rezistencë prej letre të Kurtit, urime themelimi i “Zajednicës”

Shefi i Grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka komentuar deklaratën e dhënë nga kryeministri Albin Kurti pas takimit që ky i fundit kishte pasur me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak.

Deputeti i PDK-së në një postim në Facebook tha se Albin Kurti “e pranoi planin franko-gjerman, pa pasur guxim të thotë se cili është në të vërtetë ai plan, çfarë përmban”.

“E pranoi planin franko-gjerman. Pa pasur guxim të thotë se cili është në të vërtetë ai plan, çfarë përmban, sa pika, sa prej tyre pika kompromisi e sa në favor të Kosovës dhe në përputhje me kushtetutën”.

Tahiri ka ironizuar edhe me kushtet e Kurtit që i kishte përmendur para katër ditësh në seancën e Kuvendit të Kosovës në lidhje me formimin e Asociacionit.

“Pra, katër ditë rezistencë prej letre dhe kushtet e Kurtit, me gjasë do mbahen mend për avullim në kohë rekord. Kosovë, urime themelimi i Zajednicës, dhuratë nga Kryeministri, shkëlqesia e tij z. Albin Kurti”, ka shkruar tutje Tahiri.

Kurti në një postim në Twitter ka shkruar se Kosova e pranon propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Shkëmbim i mirë me të dërguarin special të BE-së Miroslav Lajçak gjatë një drekë pune në Prishtinë. Ne e pranojmë propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe e konsiderojmë atë një bazë të mirë për diskutime të mëtejshme dhe një platformë solide për të ecur përpara”, ka shkruar Kurti.

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, tha të hënën se të gjitha marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel duhet të zbatohen, përfshirë edhe atë Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Ai i bëri këto komente pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në Prishtinë, prej nga shkoi në Beograd në kuadër të përpjekjeve për të rifilluar bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve mes të dyja palëve./Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS