Krasniqi pas takimit me Lajçakun s’ndërron qëndrim: Kjo marrëveshje do të vazhdojë status quo’në

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, pas takimit që pati me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak, tha se partnerët ndërkombëtarë nuk duhet të jenë të befasuar me qëndrimin e PDK-së që s’e mbështet një marrëveshje pa njohjen reciproke në qendër meqë këtë qëndrim ia ka shpalosur në të gjitha takimet që kanë pasë.

Sipas tij, një marrëveshje pa njohjen në qendër do të zgjasë procesin e dialogut dhe rrjedhimisht edhe status quo’në për Kosovën.

“Në diskutimet për marrëveshjen e propozuar, ia shpreha edhe njëherë qëndrimin e PDK-së rezervat që i kemi sa i përket marrëveshjet, për arsye që i kemi diskutuar edhe në të kaluarën. Kemi qenë mbështetës të procesit të dialogut, duke pritur një përfundim që sjell marrëveshje finale me njohje të ndërsjellë. Ky ka qenë jo vetëm qëndrimi ynë, por edhe qasja e partnerëve ndërkombëtarë. Ajo që kemi sot në tavolinë është një marrëveshje e përkohshm , jo me njohje të ndërsjellë, por me Asociacionin në qendër”.

Për këto Krasniqi e lë fajtor kryeministrin Kurti.

“Këto pasoja kanë arsye, përgjegjësia e Kurtit është direkte. Sepse e ka humbur mundësinë që për dy vite t’i bindë partnerët ndërkombëtarë për mbështetje në realizim e qëllimeve tona shtetërore”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS