Hidromorava

Krasniqi: Kosova në ditët më të vështira që nga paslufta, kryeministri merret me zgjedhje në parti

/ 2 minuta lexim

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi e ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, i cili sot doli në një konferencë për media nga selia e Lëvizjes Vetëvendosje.

Krasniqi shkroi në Facebook se “detyra e parë e tij është mandati përballë qytetarëve e jo defilimi përballë militantëve”

“Por, ai që refuzon të përgjigjet e të mbajë përgjegjësi për dështimet përballë qytetarëve, gjithmonë do ta kërkojë shpëtimin diku tjetër”, shtoi kryetari i PDK-së.

Krasniqi tha se Kurti po e mashtron popullin me zgjedhjet në LVV.

“Kosova është në ditët më të vështira të stresit social dhe ekonomik që nga paslufta. E duke qenë i paaftë për përgjegjësitë e një kryeministri, Albin Kurti po kërkon t’i ikë ballafaqimit me gjendjen, duke e shitur si “ngjarje” për popullin, mbajtjen e një procesi të rëndomtë zgjedhor të subjektit të tij politik. Mbajtja e zgjedhjeve brenda Lëvizjes Vetëvendosje është pjesë e demokracisë, por “ngjarja e vërtetë” është kriza që ka përfshirë gjithsecilën familje në vend”, shkroi ai.

Vali Ranch

Krasniqi thotë se “komoditeti për t’u angazhuar në zgjedhje të brendshme në rrethanat aktuale të krizës së përgjithshme ekonomike, i shkon për shtati pikërisht një kryeministri të këtillë, i cili merret me zgjedhje në parti, sepse s’ka kurrfarë zgjidhje për popull”.

“Fatkeqësisht, ai jo vetëm që s’ka zgjidhje për krizën, por nga paaftësia e tij qeverisëse, është duke i kontribuar edhe më shumë asaj”, shtoi ai.

Krasniqi tha se në këto rrethana, qytetarëve iu duhet një kryeministër që mendon për zgjidhjen e problemeve, dhe jo për zgjedhje të brendshme të partisë.

“Prandaj, kryeministri duhet ta rikthejë fokusin e të përqendrohet për të marrë masa të qëndrueshme për t’ua lehtësuar qytetarëve të vendit tonë ballafaqimin me këtë krizë ekonomike gjithëpërfshirëse e të kudondodhshme”, shkroi Krasniqi.

Kryeministri Albin Kurti e thirri një konferencë për media për t’iu bërë thirrje anëtarëve të LVV-së që të marrin pjesë sa më masivisht në zgjedhjet partiake.